Yükseltilmiş Döşeme Ayakları

Yükseltilmiş Döşeme Ayakları

Yükseltilmiş döşeme sistemlerinin gizli kahramanı olan yükseltilmiş döşeme ayakları, ikinci kat olarak uygulanan döşeme panellerinin belirli bir yükseklikte, sabit kalmasına olanak sağlıyor. Farklı şekil ve boyutlarda üretilebilen sistemler tüm yükü omuzlarında taşıyor. Sağlamlığı ile döşeme panellerini ve bunun üzerine gelecek olan kaplama malzemesini yüklenen ayaklar, aynı zamanda ortamdaki trafik yoğunluğundan meydana gelen mukavemet için de etkili sonuçlar üretiyor. Metal ve döküm olmak üzere iki farklı türü bulunan ayaklar kullanım amacına göre de farklı biçimlerde üretilir.

Kullanım Amacına Göre Yükseltilmiş Döşeme Ayakları

Kullanım amacına göre kuşaklı ve kuşaksız olmak üzere ikiye ayrılan yükseltilmiş döşeme ayakları kullanıma bağlı olarak doğru bir şekilde monte edilir. Kalınlık bakımından da 3 farklı türü bulunan ayaklar, genellikle galvaniz sacdan üretilir. 10 cm ila 100 cm arasında değişen ebatlarda, talebe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebilen sistemlerde ölçülerin belirlenmesi döşeme sisteminin altından geçecek donatılara bağlıdır. İki döşeme arasında kalacak kablolama ve tesisat gibi durumların değerlendirilmesi neticesinde talep edilen ayaklara internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar üzerinden ulaşmak mümkündür.

En Yaygın Kullanılan Ayak Kalınlıkları

Kullanım amacına bağlı olarak yükseltilmiş döşeme sistemlerinin ayak kalınlıklarında farklılıklar olabilir. Metrik 14, metrik 16 ve metrik 18 olmak üzere üç farklı kalınlıkta üretilen seçenekler arasında en çok tercih edilen metrik 14 ve 18’dir. Ayakların uzunlukları pürüzsüz ve düz bir zemin oluşturmak için farklı şekillerde değerlendirilebilir. Ayarlanabilir ayaklar sayesinde zemin üzerinde oluşma ihtimali olan eğimler bertaraf edilir. Kullanıcısına birçok avantaj sunan ürünlerin montajı da pratiktir. Kısa süre içerisinde sisteme entegre edilebilen seçenekler, uygun maliyet fırsatı ile de alanlarda yeniden inşaat işlerinin oluşmaması için tercih edilebilecek yardımcı elemanlardandır.