Üniversiteye Hazırlıkta Seçici Ders: Felsefe

Üniversiteye Hazırlıkta Seçici Ders: Felsefe

Felsefe, canlı ve cansızların varlıklarını, nedenini, anlamını sorgulayan ve yorumlayan bir bilimdir, lise eğitiminde de uzun yıllardır müfredatta olan felsefe dersi, genellikle tarih bilgileri eşliğinde okutulur. Özellikle filozofların yaşadıkları dönem ve sahip olduğu felsefi görüşlerin iç içe geçtiği felsefe dersi, bu müfredatıyla bazı ezber bilgilere sahip olmayı gerektirir. Bu yüzden de özellikle sözel derslerin ağırlık taşıdığı puan türleri açısından seçici bir ders niteliği taşır. Bu seçici dersin sorularına hakim olmanızı sağlayacak felsefe kitapları için online sayfaları ziyaret edip, en uygun seçenekleri sipariş verebilirsiniz.

Felsefe Konu Anlatımları

Felsefe dersi pek çok ezber bilgiyi bünyesinde barındırır. Bu yüzden de nitelikli bir konu anlatımı bu ders için mutlak bir gerekliliktir. Özellikle anlaşılır bir dille yazılmış felsefe konu anlatımlı kitapları büyük bir popülariteye sahiptir. Felsefi akımları ve bu akımların tarihini anlayabilmek için doğru şemaların kullanımı bu kitaplar için olmazsa olmazdır. Bu kriterleri karşılayan kitaplar TYT ve AYT’deki felsefe soruları için sağlam bir temel oluşturabilir.

Felsefe Soruları Nasıl Çözülür?

Özellikle üniversiteye giriş sınavlarındaki felsefe soruları heterojen bir yapıya sahiptir. Bazıları direkt bilgi sorusuyken bazı sorular yoruma dayalı olmaktadır. Bu soruları doğru bir şekilde cevaplamak için doğru kaynakların kullanılması büyük önem taşır. Hem ezber hem de yorum soruları için bol bol soru çözmek sınavın seçici sorularını oluşturan felsefe dersi için büyük bir avantaj sağlayacaktır.