Makyaj Fırçaları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Makyaj Fırçaları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Günümüz dünyasında birçok kadın günlük olarak, işe giderken arkadaşlarıyla kahve içmeye giderken ya da basit bir ev oturmasında kendini daha iyi hissetmek için makyaj yapmaktadır. Makyaj yapmak artık kadınlar arasında eskiye oranla çok daha yaygındır. Cilt güzelliğinin kadın için oldukça önemli olması, makyaj yaparken cilt sağlımız açısından dikkat etmemiz gerekenleri araştırmaya itmiştir. Bunlardan biri de makyaj yaparken cildimize direkt temas ettirdiğimiz makyaj fırçalarımızın temizliğinin önemidir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Fırçaları Temizleme Yöntemi

Makyaj fırçaları son derece hassas bir temizleme yapan bebek şampuanlarıyla, yüzümüzü yıkamak için kullandığımız yüz temizleme jelleri veya anti bakteriyel ürünlerle temizlenebilir. Plastik bir kap içerisine temizleme sıvımızı koyalım, bir miktar ılık su ilave edelim ve fırçayı kabın içine daldırarak akan ılık suyun altında yan değil hafif aşağı doğru akacak şekilde öncelikle elimizde, fırçamızın kıllarını dairesel hareketlerle ovalım. Bu şekilde fırçamızda bulunan ürün kalıntılarını temizleyelim. Daha sonra fırçamızın formunu bozmadan akan suyun altında yatay şekilde durulayalım. Fırçayı musluğun altına dik şekilde tutmamak oldukça önemlidir. Çünkü suyun altına dik tuttuğumuz zaman fırçanın metal kısmının içindeki tutkala su değecek ve buda zamanla fırçamızın formunun bozulmasına ve kıllarının dökülmesine sebep olacaktır. Fırçayı her zaman akan bir suyun altında yıkamak en doğrusudur. Hiçbir zaman su dolu bir kabın içerisinde bekletmememiz gerekiyor. Bu şekilde yıkadığımız taktirde fırçanın sapının rengi atabilir, tutkalı zayıflayabilir. Fırçaları kesinlikle çok sıcak suda yıkamayın çünkü çok sıcak su yine tutkalı çözerek fırçanızın ömrünü kısaltacaktır. Fırçaları çok çekiştirmeden formunu bozmadan çok bastırmadan yıkayalım. Fazla suyunu aldıktan sonra bir havlu ya da kağıt havlu yardımıyla yine çok hafif suyunu alarak, fırçaların baş kısmını boşlukta bırakarak kurutalım.

Fırçaları Temizlemezsek Ne Olur?


Fırçalarımızı ortalama haftada bir olacak şekilde, düzenli olarak temizlemezsek fırça içinde biriken ölü cilt hücreleri makyaj pigmentleri bakterilerin üremesine neden olarak sivilce ve lekelere sebep olur. Kirli fırçayı yüze temas ettirmek akneye, cilt lekelerine, gözenekleri tıkayarak siyah noktalara sebep olur. Bu sebeple düzenli olarak fırça hijyeni sağlamaya özen gösterilmeli.