Hassas Çelik Döküm Nedir?

Hassas Çelik Döküm Nedir?

Hassas çelik döküm pek çok alaşımdan meydana gelmesinden dolayı farklı özellikler göstermekte olan döküm yöntemi, Demir dökümden üstün olan bu döküm sayesinde pek çok parçaların üretimi söz konusu olmaktadır. Karbon içeriği bu iki maddeden döküm işleminin farklı olmasına yol açmaktadır. Dökülebilir olmasından dolayı ve iyi bir mekanik özelliğe sahip olması dolayısıyla bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Hassas Çelik Döküm Aşamalarıbrk-2-li-4

Hassas çelik döküm aşamalarından öncelikle modelleme aşaması yapılmaktadır. Bu aşamada yapılması planlanan modellemenin doğru bir şekilde oluşturulması ve titizlik ile bu aşamanın oluşturulmasına gereksinim duyulmaktadır. Ardından kalıplama adı verilen bir aşamaya geçilmektedir. Hassas çelik döküm kalıplama aşamasında modelin kalıp içine alınarak fırınlanma aşamasına geçişi hesaplanmaktadır. Fırınlama aşamasında yüksek ısıya sahip olan özel fırınlarda modelin fırınlanma aşaması gerçekleştirilmektedir. Akabinde ise soğuma aşaması ve sonuç olarak da modelin kalıptan çıkartılması aşaması gelmektedir. Bu aşamaların iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi için profesyonel bir firmadan destek almak gerekmektedir.

Hassas Çelik Döküm Avantajları

Hassas çelik döküm işleminin sayısız derecede çok fazla sunduğu avantajdan bahsetmek olası bir durumdur. Tek parça bir ürünün bu aşama sonunda ortaya çıkarılması, iyi bir mekanik özelliğe sahip olması, çeşitli alanlarda kullanılabilen malzemelerin ortaya çıkması, pek çok sektörde rahatlıkla kullanılması bu döküm yönteminin vazgeçilmez olması seçeneğini ortaya koymaktadır. Hassas çelik döküm işleminin otomotiv sektöründen pek çok endüstriyel sektöre de katkı sunması göz önünde bulundurulduğunda avantajlı konumunun bu durumla bir ilgisi olduğu aşikar olmaktadır. Alanında iyi bir firma seçilmesi ise bu alanda memnun kalınacak bir hizmet almak anlamına gelmektedir.