ZEKAT İSLAM’IN BEŞ ŞARTINDAN BİRİ

ZEKAT İSLAM’IN BEŞ ŞARTINDAN BİRİ

İslam’ın beş şartından biri olan ve mali bir ibadet olan zekat, durumu müsait olan kimseler tarafından verilmelidir. Özgür, bereket, çoğalma ve arıtma gibi anlamlar ifade eden zekat, toplumsal dengenin oluşumunda oldukça etkilidir. İnsanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirilmesi ve empati duygusunu geliştirilmesine olanak sağlayan zekat, toplumun yararına yapılır. Sadakadan vecibe olması ile ayrılan zekâtı zamanda vermenizi önemlidir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Zekat ile Müslüman Kardeşlerinize Ulaşın

Müslüman kardeşlerimizin kalplerine dokunmak için vereceğiniz zekat, onların hayatını kolaylaştıracaktır. Fakirlerin yüzünü güldürmek ve aşırı mal hırsından kurtulmak için tercih edeceğiniz zekat, bencillik ve cimrilik gibi olumsuz duygulardan da korunmamıza yardımcı olur. Zekat vermek için etrafınızda fakir bir Müslüman aramanıza gerek yok. Vakıflara az çok demeden istediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz. Vakıf yetkilileri, sizin adınıza Müslüman kardeşlerimize ihtiyacı olan her şeyi ulaştırır.

Zekat ile Kilometrelerce Uzağa Ulaşın


Hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılan yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran vakıflar, sizin adınıza gerçekleştirdiği yardımlar ile sevabınız kazanmanızı sağlar. Temel ihtiyaçlarınızdan ve bir yıllık borcunuzdan daha fazlasını kazanmanız ve nisap miktarı olarak adlandırılan bir mala sahip olmanız gereklidir. Zekat verebilmek için hür olmanız ve buluğ çağına ermiş olmanız gereklidir. Bunun yanı sıra akli dengenizin yerinde olması ve Müslüman olmanız da zekat için aranan şartlardan diğerleridir. Mal ile yapılan bir ibadet olan bu farz için niyet etmeniz yeterlidir. Amacına uygun bir şekilde yapmış olduğunuz bağışların yerine ulaştırılması için zaman kaybetmeden vakıflar aracılığıyla işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.