Müstakil Ev Maliyeti Hesaplama İşlemi

Müstakil Ev Maliyeti Hesaplama İşlemi

Bir müstakil evin maliyeti hesaplanırken dikkat edilecek belli hususlar vardır, bunlardan bir kaçını şöyle sıralamak mümkündür.

  • Bahçe ve çevre düzenlemesi
  • Arsa maliyeti
  • Betonarme yapı maliyeti
  • Çizim ve proje masrafları
  • Devlet harç ve ruhsat giderleri gibi sıralamak mümkündür.

Bir müstakil evin maliyetini en çok etkileyen ise yapılacak olan çevre ve bahçe düzenlemeleri kapsar. Yıllara göre değişen bakış açısı bu dönemlerde insanları müstakil evlere daha çok itmektedir. Bundan dolayı da yapılacak olan müstakil evde insanların aradığı huzur ve güveni yeşilliklerle dolu huzur kokan bahçelerde aramaktadır.

Müstakil Ev Maliyetine Etki Eden Unsurlar

Müstakil evler çok farklı bütçelerle ve çok farklı işçiliklerle yapılabilmektedir. Farklı uygulamalar ve farklı istekler doğrultusunda ortaya çıkan tasarımlar, maliyet konusunda da farklılıklar yaratmaktadır. Değişen döviz kurları ve artan malzeme kullanımı maliyet konusunda yapı sahiplerinin ve müteahhit firmaların belini bükmektedir. Maliyet hesapları yapılırken ortaya çıkan maliyet değerlerine %5 hata payı verilir. Bu oranı geçen maliyet hesaplamalarında sorunların nedenleri incelenmelidir. Uygulama ve proje tasarım aşamasında uzun zaman var ise projenin maliyeti tekrardan hesaplanmalıdır. Değişen kur ve malzeme fiyatları ev maliyetini etkileyecektir. Müstakil evlerin hesaplarına etki eden diğer faktörler de evin ne şekilde kullanılacağı olacaktır. Bir müstakil ev yazlık olarak kullanılabileceği gibi, düzenli ikamet edilen bir yer olarak da kullanılabilir. Bu durumda gelişen ihtiyaçlar farklıdır. Kışın düzenli olarak kullanılmayacak müstakil bir ev için çok iyi bir ısı yalıtımı yaptırmak gereksiz masraf olacaktır. Bu konuda ise en büyük destekçiniz uzman kişilerdir. Uzman kişilerin yardımıyla müstakil ev maliyeti hesaplama işlerinizi bir tık ile yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmaları ziyaret etmek.