Kimler Kredi Çekebilir Kimler Çekemez

Kimler Kredi Çekebilir Kimler Çekemez

Kredi Çekmenin Koşulları

Bankacılık sisteminin gelişmesi ve hayatın içinden bir parça olması ile birlikte bugün insanlar farklı bankalardan on binlerce lira kredi çekmektedir. Bu krediler taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi olabileceği gibi, bayram ramazan veya yaz tatili gibi çok özel sezonluk kredilerde olabilir. Kredi çekme işlemlerinde farklı faiz oranları ile birlikte 3 – 240 aya varan vade süreleri kredi müşterilerine bankalar tarafından uygulanmaktadır. Öncelikle kredi çekmek için bazı özel gereksinimler ve kurallar bulunmaktadır. Öncelikle kimler kredi çekemez onlara bir göz atalım. Kimler Kredi Çekemez? Daha önceki dönemlerde kredi çeken ve düzenli ödemeyen kişilerin banka kredi puanları düşük olacağı için kredi çekmeleri oldukça zordur. Kredi kartı ödemelerini sık sık aksatıp düşük puana sahip olan bireylerde kredi çekmekte zorlanacaklardır. İdari ve yasal takip sürecine girmiş banka müşteriler genellikle kredi çekemezler. Çeşitli sebepler ile banka kredi puanı bozuk ve düşük olanlar, banka sicil kaydı negatif olanlar ve kara listede yer alanlar hiçbir bankada kredi çekemez.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Koşulları

 • Kredi çekmek isteyen kişilerin asgari 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir.
 • Beyan edilebilir belirli bir seviyede gelir olmalıdır. Geliri olmayan kişilerin ihtiyaç kredisi çekmesi oldukça zordur.
 • Kredi sicil kaydı temiz olmalı, kara listeye girmemiş olmalı ve kredi puanı yüksek olmalıdır.
 • Taşıt Kredisi Çekmek İçin Gerekli Koşullar
 • Taşıt kredisi çekmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş bireyler olması söz konusudur.
 • Taşıt kredisinde alınacak taşıtın marka model ve türü belirlenmeli ve başvurularda bu değerlendirme göz önüne alınmalıdır.
 • Banka kredi puanı yüksek olmalı ve sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Koşulları
 • 18 yaşını doldurmak gerektiği gibi 55 yaşından gün almamak gereklidir. Konut kredisi diğer kredi türlerine göre çok daha ayrıntılıdır.
 • Banka kredi puanı oldukça yüksek olmalı ve sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • Aylık taksit tutarı beyan edilebilir gelirin % 40’ını aşmamalıdır.
 • Çekilecek konut kredisi tutarı eksper tarafından belirlenen evin toplam fiyatının %75’ini geçmemelidir.

Kimler Kolay Kredi Çekebilir

Kamu kurumlarında çalışan devlet işçileri, öğretenler, askerler, akademisyenler, doktorlar ve devlet memurları oldukça kolay kredi çekebilirler. Kendi şirketi olan vergi borcu olmayan ve düzenli gelir beyanı yapan KOBİ ve esnaflar kolay kredi çekebilir. Beyan edilebilir geliri oldukça yüksek olan kişiler kolay kredi çekebilir. Herhangi bir taşınmazını ipotek ettirenler daha kolay kredi çekebilirler. Bir kamu personelini veya memuru kefil gösteren orta seviyede gelir sahibi bireyler bankalardan kolay kredi çekebilir. Banka kredi puanı 1500 üstünde olan ve beyan edilir gelir seviyesi bulunan tüm kişiler oldukça kolay kredileri yüksek miktarda ve düşük faiz ile uzun vadede çekebilirler.