Araba Nasıl Alınır Satılır?

Araba Nasıl Alınır Satılır?

Araba Almadan Önce Verilmesi Gereken Kararlar:

Takdir edersiniz ki geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanlar ilk defa araba sahibi olmak için uğraşırken bazılarımızda daha önceden sahip oldukları araçları değiştirmek ya da ellerinden çıkartmak isterler. Bu durumda bazılarımız araçlarını satarken bazılarımız alma durumu içerisindedir. Öncelikle araba almaya karar verdikten sonra bütçemize uygun nasıl bir araç alacağımıza karar vermek gerekir. Bu durumda birçok faktör devreye girer alacak olduğumuz aracın modeli, markası sıfır bir arabamı alacağız yoksa ikinci el bir araç mı bunlara karar vermek gerekir. Sıfır bir araç almak ikinci el bir araç almaktan her zaman daha masraflı olsa da sonraki dönemlerde kafamız daha rahat olacaktır. Çünkü alacak olduğunuz aracın ilk sahibi siz olduğunuzdan geçmişine dair kafamızda soru işaretleri olmayacaktır. Not: Her zaman sıfır araç almak 2. El araç almaktan daha güvenilir ve zahmetsizdir. Alacak olduğunuz araca bütçemiz doğrultusunda karar verdikten sonra sıfır km araç satan bayilere gidip öncelikle araçla test sürüşüne çıkıp gerçekten almak istediğiniz aracın o olup olmadığına kanaat getirmeniz gerekmektedir. Test sürüşüne çıktığımız aracı beğenmeniz durumunda gereken belgelerle birlikte notere gidip bayi sahibine ya da yetkilisine aracın bedelini ödedikten sonra noter tarafından gereken işlemler tamamlanır tamamlanmaz araç sahibi olmuş olacaksınız. Not: Alacak olduğunuz aracın bedelini ilgili kişi ya da kurumun banka hesabına açıklama kısmına aracın marka ve modelini varsa plaka ya da şase numarasını not düşerek transfer etmeniz sıkıntılı bir durumda paranızı güvence altına almanızı sağlayacaktır. Araba alım satım işlemlerinde en doğru yöntem bu olacaktır. Bu durumu sıfır ya da 2. El araç alım satım işlemlerinin hepsinde geçerlidir.

2. El Araba Satın Almak:

2. El araç almak sıfır araç almaktan daha zahmetli olması araç pazarının fazla olmasının yanında daha önceden kullanılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Takdir edersiniz ki alacak olduğunuz araç daha önceden kişi ya da kişiler tarafından kullanılmış olmasıdır. İkinci el araç alacak olan kişilerin genellikle kullanmış oldukları kanallar il ya da ilçe otomobil pazarları ve ilan siteleridir. Otomobil pazarı ya da ilan sitelerinden alacak olduğunuz aracı bulduktan sonra aracın boyalı ya da arızalı olup olmadığını öğrenmek için tanındık bir ustaya ya da ilgili kurum ve kuruluşlardan onaylı ekspertiz servislerine götürüp araçla ilgili gereken bütün bilgiye sahip olmak gerekir. Araçla ilgili gereken bilgilere sahip olduktan sonra aracı almaya karar vermeniz durumunda geri kalan işlemler noterde devam edecektir.

Not: 2. El araç alıyorken aracın hasar ya da parça değişimi sorgulama işlemleri plaka ya da şase numarasını 5664 e SMS göndererek öğrenmemiz mümkündür. Mevcutta bulunan aracını elden çıkartmanız ya da değiştirmeniz durumuna 2. El araç alım durumunda değil satım durumunda olacaksınız. Bu durumda aracınızı ya otomobil pazarlarına götürerek müşterisini bulacaksınız ya da ilan sitelerine ilan vererek aracınızı almak isteyen kişinin sizinle iletişime geçmesini bekleyeceksiniz. Unutmayın ki aracınızı almak isteyen kişi aracınızı bir ustaya ya da ekspertiz servislerine götürdükten sonra aracınızı almaya karar verecektir.